
Safavieh Procton Table Lamp - Clear
A new classic, this contemporary table lamp is a sophisticated addition to any living room. Its luxurious clear sphere and chrome finish recall the decadence of Art Deco style, while its clean lines and chic white shade lend a modern edge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4096A |
| Product UPC: | 889048525610 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $64.58
-65%$64.58
$22.60More Images


Safavieh Procton Table Lamp - Clear
A new classic, this contemporary table lamp is a sophisticated addition to any living room. Its luxurious clear sphere and chrome finish recall the decadence of Art Deco style, while its clean lines and chic white shade lend a modern edge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4096A |
| Product UPC: | 889048525610 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new classic, this contemporary table lamp is a sophisticated addition to any living room. Its luxurious clear sphere and chrome finish recall the decadence of Art Deco style, while its clean lines and chic white shade lend a modern edge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4096A |
| Product UPC: | 889048525610 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























