
Safavieh Prescott 31-Inch Wood Table Lamp - Wood Finish
A sophisticated update to traditional lighting, this timeless 31-inch wood table lamp refreshes any living room. Designed with a neutral natural wood finish and round oatmeal shade that accentuate its curves, designers use it in pairs to frame a sofa.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4063A |
| Product UPC: | 889048401501 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Prescott 31-Inch Wood Table Lamp - Wood Finish
A sophisticated update to traditional lighting, this timeless 31-inch wood table lamp refreshes any living room. Designed with a neutral natural wood finish and round oatmeal shade that accentuate its curves, designers use it in pairs to frame a sofa.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4063A |
| Product UPC: | 889048401501 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sophisticated update to traditional lighting, this timeless 31-inch wood table lamp refreshes any living room. Designed with a neutral natural wood finish and round oatmeal shade that accentuate its curves, designers use it in pairs to frame a sofa.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4063A |
| Product UPC: | 889048401501 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























