
Safavieh Portcia Table Lamp - Speckled Ivory Glaze With Bottom Clay Color
Elegant in its simplicity, this Portcia Table Lamp is designed to effortlessly elevate any room‰۪s decorative aesthetic. A speckled ivory glaze and clay toned base give Portcia‰۪s ceramic silhouette hints of vintage charm, while a white drum shade gives it a soft contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Speckled Ivory Glaze With Bottom Clay Color |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4242A |
| Product UPC: | 889048931282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $110.08
-65%$110.08
$38.53More Images


Safavieh Portcia Table Lamp - Speckled Ivory Glaze With Bottom Clay Color
Elegant in its simplicity, this Portcia Table Lamp is designed to effortlessly elevate any room‰۪s decorative aesthetic. A speckled ivory glaze and clay toned base give Portcia‰۪s ceramic silhouette hints of vintage charm, while a white drum shade gives it a soft contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Speckled Ivory Glaze With Bottom Clay Color |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4242A |
| Product UPC: | 889048931282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant in its simplicity, this Portcia Table Lamp is designed to effortlessly elevate any room‰۪s decorative aesthetic. A speckled ivory glaze and clay toned base give Portcia‰۪s ceramic silhouette hints of vintage charm, while a white drum shade gives it a soft contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Speckled Ivory Glaze With Bottom Clay Color |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4242A |
| Product UPC: | 889048931282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























