
Safavieh Port Robert 28.5-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Smoke
Designed to recall the eclectic stately homes of modern aristocrats, this traditional table lamp (set of 2) makes a sophisticated statement. Its dramatically textured refined smoke glass figure is paired with chrome details and an off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Smoke |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4506A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $186.21
-65%$186.21
$65.17More Images


Safavieh Port Robert 28.5-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Smoke
Designed to recall the eclectic stately homes of modern aristocrats, this traditional table lamp (set of 2) makes a sophisticated statement. Its dramatically textured refined smoke glass figure is paired with chrome details and an off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Smoke |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4506A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to recall the eclectic stately homes of modern aristocrats, this traditional table lamp (set of 2) makes a sophisticated statement. Its dramatically textured refined smoke glass figure is paired with chrome details and an off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Smoke |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4506A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























