
Safavieh Poesy 1 Drawer Nightstand - Dark Chocolate
Designed to showcase its uncompromising craftsmanship, this marvelous Mallory 1 Drawer Nightstand is a modern heirloom. Mallory's exquisite solid wood construction features a dark chocolate finish and a slim metal pull that highlight its natural beauty.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 24.8" L x 15.7" D x 17.7" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Acacia / Mdf & Acacia Veneer / Plywood |
| Wood Color: | Dark Chocolate |
| Product Color: | Dark Chocolate |
| Product SKU: | SFV7200A |
| Product UPC: | 889048571198 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $345.28
-65%$345.28
$120.85More Images




Safavieh Poesy 1 Drawer Nightstand - Dark Chocolate
Designed to showcase its uncompromising craftsmanship, this marvelous Mallory 1 Drawer Nightstand is a modern heirloom. Mallory's exquisite solid wood construction features a dark chocolate finish and a slim metal pull that highlight its natural beauty.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 24.8" L x 15.7" D x 17.7" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Acacia / Mdf & Acacia Veneer / Plywood |
| Wood Color: | Dark Chocolate |
| Product Color: | Dark Chocolate |
| Product SKU: | SFV7200A |
| Product UPC: | 889048571198 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to showcase its uncompromising craftsmanship, this marvelous Mallory 1 Drawer Nightstand is a modern heirloom. Mallory's exquisite solid wood construction features a dark chocolate finish and a slim metal pull that highlight its natural beauty.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 24.8" L x 15.7" D x 17.7" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Acacia / Mdf & Acacia Veneer / Plywood |
| Wood Color: | Dark Chocolate |
| Product Color: | Dark Chocolate |
| Product SKU: | SFV7200A |
| Product UPC: | 889048571198 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























