
Safavieh Pilar Table Lamp Set Of 2 - Navy
Decadent and bold, this classic table lamp adds instant luxury to the living room. Crafted with an eye for fine detail, its navy ceramic body is adorned with a white floral pattern and a rich gold leaf finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4151A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Pilar Table Lamp Set Of 2 - Navy
Decadent and bold, this classic table lamp adds instant luxury to the living room. Crafted with an eye for fine detail, its navy ceramic body is adorned with a white floral pattern and a rich gold leaf finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4151A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Decadent and bold, this classic table lamp adds instant luxury to the living room. Crafted with an eye for fine detail, its navy ceramic body is adorned with a white floral pattern and a rich gold leaf finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4151A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617803 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























