
Safavieh Phoenix Table Lamp Set Of 2 - Chrome
Posh and polished, this extravagant contemporary table lamp is modern art. Finished in shimmering chrome, its captivating circular body is perched elegantly upon a luxurious crystal base. Its complimentary 100% cotton off-white shade lends a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4190A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Phoenix Table Lamp Set Of 2 - Chrome
Posh and polished, this extravagant contemporary table lamp is modern art. Finished in shimmering chrome, its captivating circular body is perched elegantly upon a luxurious crystal base. Its complimentary 100% cotton off-white shade lends a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4190A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Posh and polished, this extravagant contemporary table lamp is modern art. Finished in shimmering chrome, its captivating circular body is perched elegantly upon a luxurious crystal base. Its complimentary 100% cotton off-white shade lends a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4190A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























