
Safavieh Perri 30-Inch H Crystal Base Table Lamp Set Of 2 - Gold
Designed to capture the decadence of Art Deco style, this 30-inch crystal base table lamp makes a grand statement. Its bold geometric shape is illuminated by a radiant gold finish. Ideal for pairing in the modern living room, office or luxurious boudoir.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4378A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $184.91
-65%$184.91
$64.72More Images

Safavieh Perri 30-Inch H Crystal Base Table Lamp Set Of 2 - Gold
Designed to capture the decadence of Art Deco style, this 30-inch crystal base table lamp makes a grand statement. Its bold geometric shape is illuminated by a radiant gold finish. Ideal for pairing in the modern living room, office or luxurious boudoir.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4378A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to capture the decadence of Art Deco style, this 30-inch crystal base table lamp makes a grand statement. Its bold geometric shape is illuminated by a radiant gold finish. Ideal for pairing in the modern living room, office or luxurious boudoir.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4378A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























