
Safavieh Penla Table Lamp Set Of 2 - Black
Absolutely glamorous, this Penla Table Lamp brings the ultimate penthouse chic to modern d̩cor. Crowned with a black linen drum shade and finished with brass gold accents, Penla‰۪s conic silhouette in forever fashionable black is fabulous and dramatic in the best of ways. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4226A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880160 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Penla Table Lamp Set Of 2 - Black
Absolutely glamorous, this Penla Table Lamp brings the ultimate penthouse chic to modern d̩cor. Crowned with a black linen drum shade and finished with brass gold accents, Penla‰۪s conic silhouette in forever fashionable black is fabulous and dramatic in the best of ways. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4226A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880160 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Absolutely glamorous, this Penla Table Lamp brings the ultimate penthouse chic to modern d̩cor. Crowned with a black linen drum shade and finished with brass gold accents, Penla‰۪s conic silhouette in forever fashionable black is fabulous and dramatic in the best of ways. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4226A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880160 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























