
Safavieh Payden Outdoor 3 Seat Sofa - Natural
Giving elegant carved craftmanship a modern touch, the Payden Outdoor Sofa is perfect for any outdoor oasis. Seating up to three on soft, weather-strong beige cushions, Payden flaunts clean lines and smooth curves in natural-finished eucalyptus wood for luxurious lounging season after season.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 80.9" L x 32.9" D x 37" H |
| Product Material: | Eucalyptus Wood |
| Wood Content: | Eucalyptus Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural / Beige |
| Product SKU: | CPT1023A |
| Product UPC: | 195058015035 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Payden Outdoor 3 Seat Sofa - Natural
Giving elegant carved craftmanship a modern touch, the Payden Outdoor Sofa is perfect for any outdoor oasis. Seating up to three on soft, weather-strong beige cushions, Payden flaunts clean lines and smooth curves in natural-finished eucalyptus wood for luxurious lounging season after season.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 80.9" L x 32.9" D x 37" H |
| Product Material: | Eucalyptus Wood |
| Wood Content: | Eucalyptus Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural / Beige |
| Product SKU: | CPT1023A |
| Product UPC: | 195058015035 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Giving elegant carved craftmanship a modern touch, the Payden Outdoor Sofa is perfect for any outdoor oasis. Seating up to three on soft, weather-strong beige cushions, Payden flaunts clean lines and smooth curves in natural-finished eucalyptus wood for luxurious lounging season after season.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 80.9" L x 32.9" D x 37" H |
| Product Material: | Eucalyptus Wood |
| Wood Content: | Eucalyptus Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural / Beige |
| Product SKU: | CPT1023A |
| Product UPC: | 195058015035 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























