
Safavieh Pauline Gold 14.5-Inch H Wall Sconce Set Of 2 - Gold
These modern wall sconces (set of 2) have the right angle. Inspired by a contemporary hotel haven in Paris‰۪ Left Bank, their polished gold finish and geometric shape complements the curves of crisp white shades. De rigueur for the sophisticated space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9" W x 9.5" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4409C-SET2 |
| Product UPC: | 889048118928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.88
-65%$130.88
$45.81More Images


Safavieh Pauline Gold 14.5-Inch H Wall Sconce Set Of 2 - Gold
These modern wall sconces (set of 2) have the right angle. Inspired by a contemporary hotel haven in Paris‰۪ Left Bank, their polished gold finish and geometric shape complements the curves of crisp white shades. De rigueur for the sophisticated space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9" W x 9.5" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4409C-SET2 |
| Product UPC: | 889048118928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These modern wall sconces (set of 2) have the right angle. Inspired by a contemporary hotel haven in Paris‰۪ Left Bank, their polished gold finish and geometric shape complements the curves of crisp white shades. De rigueur for the sophisticated space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9" W x 9.5" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4409C-SET2 |
| Product UPC: | 889048118928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























