
Safavieh Pauley 23-Inch H Table Lamp - White
Shell artistry reigns in the distinctive base of the romantic Pauley table lamp. With large open blossoms crafted of individual seashells, this unique transitional lamp comes with a white textured cotton drum shade, and an acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4297A |
| Product UPC: | 683726405726 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $163.38
-65%$163.38
$57.18More Images

Safavieh Pauley 23-Inch H Table Lamp - White
Shell artistry reigns in the distinctive base of the romantic Pauley table lamp. With large open blossoms crafted of individual seashells, this unique transitional lamp comes with a white textured cotton drum shade, and an acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4297A |
| Product UPC: | 683726405726 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shell artistry reigns in the distinctive base of the romantic Pauley table lamp. With large open blossoms crafted of individual seashells, this unique transitional lamp comes with a white textured cotton drum shade, and an acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4297A |
| Product UPC: | 683726405726 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























