
Safavieh Patty 2 Drawer Nightstand - Black
Designed to be a contemporary heirloom, this beautiful black 1 drawer nightstand is a designer favorite. Each rich geometric detail is finely crafted so its luxurious texture and solid wood construction is illuminated from every angle. It‰۪s a new classic.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 23.6" L x 17.7" D x 24.4" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Mdf / Plywood Carb P2 / Rustick Oak Veneer / Solid Rw |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV7207A |
| Product UPC: | 889048625853 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $514.77
-65%$514.77
$180.17More Images




Safavieh Patty 2 Drawer Nightstand - Black
Designed to be a contemporary heirloom, this beautiful black 1 drawer nightstand is a designer favorite. Each rich geometric detail is finely crafted so its luxurious texture and solid wood construction is illuminated from every angle. It‰۪s a new classic.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 23.6" L x 17.7" D x 24.4" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Mdf / Plywood Carb P2 / Rustick Oak Veneer / Solid Rw |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV7207A |
| Product UPC: | 889048625853 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to be a contemporary heirloom, this beautiful black 1 drawer nightstand is a designer favorite. Each rich geometric detail is finely crafted so its luxurious texture and solid wood construction is illuminated from every angle. It‰۪s a new classic.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 23.6" L x 17.7" D x 24.4" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Mdf / Plywood Carb P2 / Rustick Oak Veneer / Solid Rw |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV7207A |
| Product UPC: | 889048625853 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























