
Safavieh Parlon Table Lamp - Plated Gold
Make a grand statement with this dynamic contemporary table lamp. Inspired by coveted modern sculpture, it is the jewel of any living room with its bold plated gold finish and designer style. Its sleek white shade lends a soft, diffused glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 17.25" H |
| Product Lamp Color: | Plated Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4089A |
| Product UPC: | 889048524507 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $60.45
-65%$60.45
$21.16More Images


Safavieh Parlon Table Lamp - Plated Gold
Make a grand statement with this dynamic contemporary table lamp. Inspired by coveted modern sculpture, it is the jewel of any living room with its bold plated gold finish and designer style. Its sleek white shade lends a soft, diffused glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 17.25" H |
| Product Lamp Color: | Plated Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4089A |
| Product UPC: | 889048524507 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a grand statement with this dynamic contemporary table lamp. Inspired by coveted modern sculpture, it is the jewel of any living room with its bold plated gold finish and designer style. Its sleek white shade lends a soft, diffused glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 17.25" H |
| Product Lamp Color: | Plated Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4089A |
| Product UPC: | 889048524507 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























