
Safavieh Parkgate Occassional Chair - Brown
The understated but classical mid century modern Parkgate occasional chair is richly upholstered in top grade leather in vintage cigar brown. Its polished stainless steel frame is open and airy, making Parkgate a choice worthy of the executive head of the household.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25" L x 29.5" D x 28" H |
| Product Material: | Genuine Top Grain Leather |
| Wood Content: | Oak |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / South American Leather |
| Product Color: | Brown / Silver |
| Product SKU: | KNT5010A |
| Product UPC: | 683726357933 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | Dropship |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Parkgate Occassional Chair - Brown
The understated but classical mid century modern Parkgate occasional chair is richly upholstered in top grade leather in vintage cigar brown. Its polished stainless steel frame is open and airy, making Parkgate a choice worthy of the executive head of the household.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25" L x 29.5" D x 28" H |
| Product Material: | Genuine Top Grain Leather |
| Wood Content: | Oak |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / South American Leather |
| Product Color: | Brown / Silver |
| Product SKU: | KNT5010A |
| Product UPC: | 683726357933 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | Dropship |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The understated but classical mid century modern Parkgate occasional chair is richly upholstered in top grade leather in vintage cigar brown. Its polished stainless steel frame is open and airy, making Parkgate a choice worthy of the executive head of the household.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25" L x 29.5" D x 28" H |
| Product Material: | Genuine Top Grain Leather |
| Wood Content: | Oak |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / South American Leather |
| Product Color: | Brown / Silver |
| Product SKU: | KNT5010A |
| Product UPC: | 683726357933 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | Dropship |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























