
Safavieh Pamela 28-Inch H Triple Gourd Ceramic Lamp Set Of 2 - Light Grey
Balance fashion, form and function with the Pamela Triple Gourd table lamp, its three beautifully turned light grey ceramic gourds graduating in size. With brushed gold stand and fittings, and crisp off-white cotton tapered shade, Pamela adapts beautifully to any setting
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4095F-SET2 |
| Product UPC: | 683726560005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $205.71
-65%$205.71
$72.00More Images


Safavieh Pamela 28-Inch H Triple Gourd Ceramic Lamp Set Of 2 - Light Grey
Balance fashion, form and function with the Pamela Triple Gourd table lamp, its three beautifully turned light grey ceramic gourds graduating in size. With brushed gold stand and fittings, and crisp off-white cotton tapered shade, Pamela adapts beautifully to any setting
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4095F-SET2 |
| Product UPC: | 683726560005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Balance fashion, form and function with the Pamela Triple Gourd table lamp, its three beautifully turned light grey ceramic gourds graduating in size. With brushed gold stand and fittings, and crisp off-white cotton tapered shade, Pamela adapts beautifully to any setting
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4095F-SET2 |
| Product UPC: | 683726560005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























