
Safavieh Oswynn, 15 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2 W/ Usb Port Set Of 2 - Brass
Safavieh Oswynn, 15 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2 W/ Usb Port Set Of 2 - Brass
Add sophisticated charm to any corner of your home with the Oswynn wall sconces. Polished brass is combined with relaxed rattan to deliver an elegant mix of materials. Its sleek arm and shade can both be adjusted to illuminate your workspace, reading nook, or bedroom. A perfect blend of style and functionality, our wall sconce is available in a set of two with a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 15" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4077A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421263 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $219.28
-65%$219.28
$76.75More Images


Safavieh Oswynn, 15 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2 W/ Usb Port Set Of 2 - Brass
Add sophisticated charm to any corner of your home with the Oswynn wall sconces. Polished brass is combined with relaxed rattan to deliver an elegant mix of materials. Its sleek arm and shade can both be adjusted to illuminate your workspace, reading nook, or bedroom. A perfect blend of style and functionality, our wall sconce is available in a set of two with a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 15" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4077A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421263 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add sophisticated charm to any corner of your home with the Oswynn wall sconces. Polished brass is combined with relaxed rattan to deliver an elegant mix of materials. Its sleek arm and shade can both be adjusted to illuminate your workspace, reading nook, or bedroom. A perfect blend of style and functionality, our wall sconce is available in a set of two with a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 15" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4077A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421263 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























