
Safavieh Osmond Linen Sling Chair - Sand
Bring the beachside resort home with this Osmond Sling Chair. Osmond‰۪s open finely carved natural teak frame emanates breezy coastal vibes, and the relaxed silhouette of its soft sand linen seat further enhances Osmond‰۪s soothing tropical ambiance.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26" L x 32" D x 32" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Teakwood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Sand / Natural |
| Product SKU: | SFV9024A |
| Product UPC: | 889048835054 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Osmond Linen Sling Chair - Sand
Bring the beachside resort home with this Osmond Sling Chair. Osmond‰۪s open finely carved natural teak frame emanates breezy coastal vibes, and the relaxed silhouette of its soft sand linen seat further enhances Osmond‰۪s soothing tropical ambiance.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26" L x 32" D x 32" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Teakwood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Sand / Natural |
| Product SKU: | SFV9024A |
| Product UPC: | 889048835054 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the beachside resort home with this Osmond Sling Chair. Osmond‰۪s open finely carved natural teak frame emanates breezy coastal vibes, and the relaxed silhouette of its soft sand linen seat further enhances Osmond‰۪s soothing tropical ambiance.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 26" L x 32" D x 32" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Teakwood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Sand / Natural |
| Product SKU: | SFV9024A |
| Product UPC: | 889048835054 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























