
Safavieh Orsla Table Lamp - Ivory
Clean and classic, this Orsla Table Lamp is the ideal accent for any d̩cor scheme. Warm brown details provide perfect decorative contrast to its smooth ivory ceramic, making Orsla a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4436A |
| Product UPC: | 195058132091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Orsla Table Lamp - Ivory
Clean and classic, this Orsla Table Lamp is the ideal accent for any d̩cor scheme. Warm brown details provide perfect decorative contrast to its smooth ivory ceramic, making Orsla a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4436A |
| Product UPC: | 195058132091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clean and classic, this Orsla Table Lamp is the ideal accent for any d̩cor scheme. Warm brown details provide perfect decorative contrast to its smooth ivory ceramic, making Orsla a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4436A |
| Product UPC: | 195058132091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























