
Safavieh Oroya, 23 Inch, White, Rattan Table Lamp - White
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in an off white finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473C |
| Product UPC: | 195058672344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.28
-65%$89.28
$31.25More Images


Safavieh Oroya, 23 Inch, White, Rattan Table Lamp - White
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in an off white finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473C |
| Product UPC: | 195058672344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in an off white finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473C |
| Product UPC: | 195058672344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























