
Safavieh Oroya, 23 Inch, Light Natural, Rattan Table Lamp - Light Natural
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in a light natural finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Light Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473A |
| Product UPC: | 195058672320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.28
-65%$89.28
$31.25More Images


Safavieh Oroya, 23 Inch, Light Natural, Rattan Table Lamp - Light Natural
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in a light natural finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Light Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473A |
| Product UPC: | 195058672320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enliven a tabletop with the fresh and breezy appeal of our Oroya table lamp. Rattan, in a light natural finish, encircles the base of the lamp to attain an airy and voluminous silhouette. With a rich textural appeal, our table lamp invites warmth and casual sophistication to your home. It remains a perfect complement to boho-chic or coastal-inspired space to brighten up a reading nook, entryway, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Light Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4473A |
| Product UPC: | 195058672320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























