
Safavieh Orla 31-Inch H Table Lamp - Wood Finish
Bring Nordic style to any living room, office or bedroom with this 31-inch table lamp. Graceful curves and a chic oversized shade with vintage-inspired bulb make it an instant focal point. Its fresh, contemporary wood finish blends into any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Brass/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4036A |
| Product UPC: | 889048324718 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Orla 31-Inch H Table Lamp - Wood Finish
Bring Nordic style to any living room, office or bedroom with this 31-inch table lamp. Graceful curves and a chic oversized shade with vintage-inspired bulb make it an instant focal point. Its fresh, contemporary wood finish blends into any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Brass/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4036A |
| Product UPC: | 889048324718 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring Nordic style to any living room, office or bedroom with this 31-inch table lamp. Graceful curves and a chic oversized shade with vintage-inspired bulb make it an instant focal point. Its fresh, contemporary wood finish blends into any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Brass/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4036A |
| Product UPC: | 889048324718 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























