
Safavieh Olyvar Arm Chair - White
The timeless charm of this Olyvar Armchair makes it a must-have for today‰۪s classic-contemporary interiors. Boasting a finely sculpted brown wooden frame and plush white linen cushions, Olyvar is ideal for the simple sophisticate.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25"W x 31.9"D x 34.65"H |
| Product Color: | White |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4000A |
| Product UPC: | 195058158688 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Olyvar Arm Chair - White
The timeless charm of this Olyvar Armchair makes it a must-have for today‰۪s classic-contemporary interiors. Boasting a finely sculpted brown wooden frame and plush white linen cushions, Olyvar is ideal for the simple sophisticate.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25"W x 31.9"D x 34.65"H |
| Product Color: | White |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4000A |
| Product UPC: | 195058158688 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The timeless charm of this Olyvar Armchair makes it a must-have for today‰۪s classic-contemporary interiors. Boasting a finely sculpted brown wooden frame and plush white linen cushions, Olyvar is ideal for the simple sophisticate.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25"W x 31.9"D x 34.65"H |
| Product Color: | White |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4000A |
| Product UPC: | 195058158688 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























