
Safavieh Olympia Marble Table Lamp Set Of 2 - Black
The epitome of classic style, this contemporary marble table lamp is timeless. Designed with a smooth, polished finish, its black and white veins blend into any d̩cor. Ideal in pairs, use in the living room to frame a sofa or create a conversation area.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Black/White Marble |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4500A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180031 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Olympia Marble Table Lamp Set Of 2 - Black
The epitome of classic style, this contemporary marble table lamp is timeless. Designed with a smooth, polished finish, its black and white veins blend into any d̩cor. Ideal in pairs, use in the living room to frame a sofa or create a conversation area.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Black/White Marble |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4500A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180031 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The epitome of classic style, this contemporary marble table lamp is timeless. Designed with a smooth, polished finish, its black and white veins blend into any d̩cor. Ideal in pairs, use in the living room to frame a sofa or create a conversation area.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Black/White Marble |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4500A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180031 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























