
Safavieh Ollie 31.5-Inch H Faux Woven Leather Table Lamp Set Of 2 - Cream
A classic piece that illuminates the head curator‰۪s office in a major contemporary art museum inspired this modern table lamp. Its graceful curves, luxurious geometric pattern and polished details were designed for the expert eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404L-SET2 |
| Product UPC: | 889048118720 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $195.31
-65%$195.31
$68.36More Images




Safavieh Ollie 31.5-Inch H Faux Woven Leather Table Lamp Set Of 2 - Cream
A classic piece that illuminates the head curator‰۪s office in a major contemporary art museum inspired this modern table lamp. Its graceful curves, luxurious geometric pattern and polished details were designed for the expert eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404L-SET2 |
| Product UPC: | 889048118720 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic piece that illuminates the head curator‰۪s office in a major contemporary art museum inspired this modern table lamp. Its graceful curves, luxurious geometric pattern and polished details were designed for the expert eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404L-SET2 |
| Product UPC: | 889048118720 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























