
Safavieh Ollie 31.5-Inch H Faux Snakeskin Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by a vintage piece perched on the concierge‰۪s desk in one of the most revered traditional five-star hotels in London, this table lamp is a modern luxury. A royal finish and rich texture make this a tastemaker favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404E-SET2 |
| Product UPC: | 889048118669 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Ollie 31.5-Inch H Faux Snakeskin Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by a vintage piece perched on the concierge‰۪s desk in one of the most revered traditional five-star hotels in London, this table lamp is a modern luxury. A royal finish and rich texture make this a tastemaker favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404E-SET2 |
| Product UPC: | 889048118669 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by a vintage piece perched on the concierge‰۪s desk in one of the most revered traditional five-star hotels in London, this table lamp is a modern luxury. A royal finish and rich texture make this a tastemaker favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4404E-SET2 |
| Product UPC: | 889048118669 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























