
Safavieh Olivya Club Chair - Ivory
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Larch Solid Wood / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Boucle (95% Polyester / 5% Acrylic) |
| Product Color: | Ivory / Silver |
| Product SKU: | KNT7019D |
| Product UPC: | 195058440523 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Olivya Club Chair - Ivory
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Larch Solid Wood / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Boucle (95% Polyester / 5% Acrylic) |
| Product Color: | Ivory / Silver |
| Product SKU: | KNT7019D |
| Product UPC: | 195058440523 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Larch Solid Wood / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Boucle (95% Polyester / 5% Acrylic) |
| Product Color: | Ivory / Silver |
| Product SKU: | KNT7019D |
| Product UPC: | 195058440523 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























