
Safavieh Olivya Club Chair - Black
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Velvet |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet ( 90%Cotton / 10% Polyester |
| Product Color: | Black / Chrome |
| Product SKU: | KNT7019A |
| Product UPC: | 889048132955 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $614.07
-65%$614.07
$214.92More Images



Safavieh Olivya Club Chair - Black
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Velvet |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet ( 90%Cotton / 10% Polyester |
| Product Color: | Black / Chrome |
| Product SKU: | KNT7019A |
| Product UPC: | 889048132955 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7" L x 29.1" D x 33.1" H |
| Product Material: | Velvet |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet ( 90%Cotton / 10% Polyester |
| Product Color: | Black / Chrome |
| Product SKU: | KNT7019A |
| Product UPC: | 889048132955 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























