
Safavieh Oliver Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by the texture and form of modern sculpture, this contemporary table lamp lends depth and dimension to any living room. Its smooth grey cylindrical body features luxurious gold detail. Designers love the clean lines of its complimentary shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Concrete |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4452A-SET2 |
| Product UPC: | 889048179998 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $164.11
-65%$164.11
$57.44More Images


Safavieh Oliver Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by the texture and form of modern sculpture, this contemporary table lamp lends depth and dimension to any living room. Its smooth grey cylindrical body features luxurious gold detail. Designers love the clean lines of its complimentary shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Concrete |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4452A-SET2 |
| Product UPC: | 889048179998 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the texture and form of modern sculpture, this contemporary table lamp lends depth and dimension to any living room. Its smooth grey cylindrical body features luxurious gold detail. Designers love the clean lines of its complimentary shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Concrete |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4452A-SET2 |
| Product UPC: | 889048179998 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























