
Safavieh Olenna Resin Table Lamp - Gold Leaf
The beauty of Art Nouveau comes to today‰۪s d̩cor with this striking Olenna Table Lamp. Olenna masterfully pairs nature‰۪s organic elegance with contemporary glamour in its sculpted tree branch body, gold leaf finish, and smooth white marble base. A must have for high fashion or eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4298A |
| Product UPC: | 195058094382 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Olenna Resin Table Lamp - Gold Leaf
The beauty of Art Nouveau comes to today‰۪s d̩cor with this striking Olenna Table Lamp. Olenna masterfully pairs nature‰۪s organic elegance with contemporary glamour in its sculpted tree branch body, gold leaf finish, and smooth white marble base. A must have for high fashion or eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4298A |
| Product UPC: | 195058094382 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The beauty of Art Nouveau comes to today‰۪s d̩cor with this striking Olenna Table Lamp. Olenna masterfully pairs nature‰۪s organic elegance with contemporary glamour in its sculpted tree branch body, gold leaf finish, and smooth white marble base. A must have for high fashion or eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4298A |
| Product UPC: | 195058094382 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























