
Safavieh Olenna Woven Counter Stool - Cognac
This Olenna Counter Stool redefines any modern interior with relaxed contemporary beauty, making it a favorite of artistically inclined designers. A stunning study in decorative contrast, Olenna emanates visual and textural depth with its basket-woven natural-toned leather and clean-lined silver metal base.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 19.5"W x 22"D x 40"H |
| Product Color: | Cognac / Silver |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Frame Type: | Metal |
| Product Material: | Metal Base |
| Product SKU: | BST3011A |
| Product UPC: | 195058120609 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $311.97
-65%$311.97
$109.19More Images



Safavieh Olenna Woven Counter Stool - Cognac
This Olenna Counter Stool redefines any modern interior with relaxed contemporary beauty, making it a favorite of artistically inclined designers. A stunning study in decorative contrast, Olenna emanates visual and textural depth with its basket-woven natural-toned leather and clean-lined silver metal base.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 19.5"W x 22"D x 40"H |
| Product Color: | Cognac / Silver |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Frame Type: | Metal |
| Product Material: | Metal Base |
| Product SKU: | BST3011A |
| Product UPC: | 195058120609 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Olenna Counter Stool redefines any modern interior with relaxed contemporary beauty, making it a favorite of artistically inclined designers. A stunning study in decorative contrast, Olenna emanates visual and textural depth with its basket-woven natural-toned leather and clean-lined silver metal base.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 19.5"W x 22"D x 40"H |
| Product Color: | Cognac / Silver |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Frame Type: | Metal |
| Product Material: | Metal Base |
| Product SKU: | BST3011A |
| Product UPC: | 195058120609 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























