
Safavieh Norsan Outdoor Wall Lantern - Black
A beacon of modern hospitality, this contemporary outdoor wall lantern gives an instant makeover to any outdoor entry. From the front door to the back porch, its rectangular black metal frame and clear glass bring warm, minimalist style to any space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5.125" W x 7.25" D x 13.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4006A |
| Product UPC: | 889048815735 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $77.35
-65%$77.35
$27.07More Images


Safavieh Norsan Outdoor Wall Lantern - Black
A beacon of modern hospitality, this contemporary outdoor wall lantern gives an instant makeover to any outdoor entry. From the front door to the back porch, its rectangular black metal frame and clear glass bring warm, minimalist style to any space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5.125" W x 7.25" D x 13.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4006A |
| Product UPC: | 889048815735 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beacon of modern hospitality, this contemporary outdoor wall lantern gives an instant makeover to any outdoor entry. From the front door to the back porch, its rectangular black metal frame and clear glass bring warm, minimalist style to any space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5.125" W x 7.25" D x 13.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4006A |
| Product UPC: | 889048815735 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























