
Safavieh Norala Vanity Sconce - Matte Black
Designed to cast a sensational shimmer in any interior, this Norala Vanity Sconce is at once modern and classic. Norala‰۪s three glass shades and industrial inspired bulb are highlighted by a matte black frame, making it the d̩cor smart choice above a mirror in both the boudoir and bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 20.7" W x 5.3" D x 12.6" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5001B |
| Product UPC: | 889048960398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $87.98
-65%$87.98
$30.79More Images


Safavieh Norala Vanity Sconce - Matte Black
Designed to cast a sensational shimmer in any interior, this Norala Vanity Sconce is at once modern and classic. Norala‰۪s three glass shades and industrial inspired bulb are highlighted by a matte black frame, making it the d̩cor smart choice above a mirror in both the boudoir and bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 20.7" W x 5.3" D x 12.6" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5001B |
| Product UPC: | 889048960398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to cast a sensational shimmer in any interior, this Norala Vanity Sconce is at once modern and classic. Norala‰۪s three glass shades and industrial inspired bulb are highlighted by a matte black frame, making it the d̩cor smart choice above a mirror in both the boudoir and bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 20.7" W x 5.3" D x 12.6" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5001B |
| Product UPC: | 889048960398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























