
Safavieh Nora Iron Table Lamp - Orb
Inspired by the iconic pagoda lamps of Japan, this Nora Iron Table Lamp brings exotic charm and warmth to any interior. Nora‰۪s whimsical curves and finely sculpted details make it a must have for cultured eclectic d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.5" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4296A |
| Product UPC: | 195058094351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Nora Iron Table Lamp - Orb
Inspired by the iconic pagoda lamps of Japan, this Nora Iron Table Lamp brings exotic charm and warmth to any interior. Nora‰۪s whimsical curves and finely sculpted details make it a must have for cultured eclectic d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.5" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4296A |
| Product UPC: | 195058094351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the iconic pagoda lamps of Japan, this Nora Iron Table Lamp brings exotic charm and warmth to any interior. Nora‰۪s whimsical curves and finely sculpted details make it a must have for cultured eclectic d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.5" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4296A |
| Product UPC: | 195058094351 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























