
Safavieh Nina 30-Inch H Crystal Column Lamp - Clear
Balance and symmetry inform the shape of the classic Nina crystal column lamp, but when done up in clear crystal and off-white shade it gets a modernized twist. A see-through, rounded pillar-like design and visible chrome neck dress up any room in the home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4166A |
| Product UPC: | 683726718246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Nina 30-Inch H Crystal Column Lamp - Clear
Balance and symmetry inform the shape of the classic Nina crystal column lamp, but when done up in clear crystal and off-white shade it gets a modernized twist. A see-through, rounded pillar-like design and visible chrome neck dress up any room in the home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4166A |
| Product UPC: | 683726718246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Balance and symmetry inform the shape of the classic Nina crystal column lamp, but when done up in clear crystal and off-white shade it gets a modernized twist. A see-through, rounded pillar-like design and visible chrome neck dress up any room in the home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4166A |
| Product UPC: | 683726718246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























