
Safavieh Nilla Table Lamp Set Of 2 - Navy
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious navy hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Navy/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224B-SET2 |
| Product UPC: | 889048815117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $146.58
-65%$146.58
$51.30More Images


Safavieh Nilla Table Lamp Set Of 2 - Navy
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious navy hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Navy/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224B-SET2 |
| Product UPC: | 889048815117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious navy hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Navy/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224B-SET2 |
| Product UPC: | 889048815117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























