
Safavieh Nilla Table Lamp Set Of 2 - Cream
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious cream hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815100 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $145.28
-65%$145.28
$50.85More Images


Safavieh Nilla Table Lamp Set Of 2 - Cream
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious cream hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815100 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern magic to any contemporary interior with this stunning genie-style table lamp. Designed with a luxurious cream hue that illuminates its sleek glass curves, it sits on an acrylic base and is topped with a matching finial and white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15X15X26.5 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Cream/Clear |
| Product Material: | Glass/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4224A-SET2 |
| Product UPC: | 889048815100 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























