
Safavieh Nikki 22.5-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Cream
The classic round gourd shape of the shell table lamp is updated with the sheen of capiz shell mosaic in pearly tones from off white to pinkish brown. Topped with a crisp Geneva white drum shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4109A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416302 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $219.38
-65%$219.38
$76.78More Images


Safavieh Nikki 22.5-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Cream
The classic round gourd shape of the shell table lamp is updated with the sheen of capiz shell mosaic in pearly tones from off white to pinkish brown. Topped with a crisp Geneva white drum shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4109A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416302 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic round gourd shape of the shell table lamp is updated with the sheen of capiz shell mosaic in pearly tones from off white to pinkish brown. Topped with a crisp Geneva white drum shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4109A-SET2 |
| Product UPC: | 683726416302 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























