
Safavieh Nikki 21-Inch H Shell Table Lamp - White
Inspired by the opulent discoveries of ancient pearl fishers working in the Mediterranean, this luxurious contemporary shell table lamp is a treasure. Finished in a stylish cr̬me color, its brilliant shine brings depth and character to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4109B |
| Product UPC: | 889048133556 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $126.98
-65%$126.98
$44.44More Images

Safavieh Nikki 21-Inch H Shell Table Lamp - White
Inspired by the opulent discoveries of ancient pearl fishers working in the Mediterranean, this luxurious contemporary shell table lamp is a treasure. Finished in a stylish cr̬me color, its brilliant shine brings depth and character to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4109B |
| Product UPC: | 889048133556 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the opulent discoveries of ancient pearl fishers working in the Mediterranean, this luxurious contemporary shell table lamp is a treasure. Finished in a stylish cr̬me color, its brilliant shine brings depth and character to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4109B |
| Product UPC: | 889048133556 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























