
Safavieh Nicole, 24.5 Inch, Silver, Resin/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port ‰ÛÒ Black Shades? Set Of 2 - Silver
Safavieh Nicole, 24.5 Inch, Silver, Resin/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port ‰ÛÒ Black Shades? Set Of 2 - Silver
Let your d̩cor bask in the shimmering glamour of this Nicole Table Lamp. Nicole's double gourd silhouette is unapologetically lavish in its designer details, completely encrusted with tiny silver beads, while a black satin shade adds a clean, modern edge. A built-in USB port makes Nicole a must-have on a bedside table or in the living room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | LIT4014A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485623 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Nicole, 24.5 Inch, Silver, Resin/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port ‰ÛÒ Black Shades? Set Of 2 - Silver
Let your d̩cor bask in the shimmering glamour of this Nicole Table Lamp. Nicole's double gourd silhouette is unapologetically lavish in its designer details, completely encrusted with tiny silver beads, while a black satin shade adds a clean, modern edge. A built-in USB port makes Nicole a must-have on a bedside table or in the living room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | LIT4014A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485623 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Let your d̩cor bask in the shimmering glamour of this Nicole Table Lamp. Nicole's double gourd silhouette is unapologetically lavish in its designer details, completely encrusted with tiny silver beads, while a black satin shade adds a clean, modern edge. A built-in USB port makes Nicole a must-have on a bedside table or in the living room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | LIT4014A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485623 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























