
Safavieh Nico Table Lamp Set Of 2 - White
Ethereal and elegant, this captivating table lamp blends modern magic and natural beauty. Its delicately sculpted leaves feature a clean white finish and a gold leaf base. Its contemporary style is the perfect focal point in any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4116A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561229 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.81
-65%$149.81
$52.43More Images


Safavieh Nico Table Lamp Set Of 2 - White
Ethereal and elegant, this captivating table lamp blends modern magic and natural beauty. Its delicately sculpted leaves feature a clean white finish and a gold leaf base. Its contemporary style is the perfect focal point in any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4116A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561229 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ethereal and elegant, this captivating table lamp blends modern magic and natural beauty. Its delicately sculpted leaves feature a clean white finish and a gold leaf base. Its contemporary style is the perfect focal point in any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4116A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561229 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























