
Safavieh Neri Wall Sconce Set Of 2 - Orb
Give your d̩cor an Old World glow with this Neri Wall Sconce. Neri‰۪s black oil rubbed bronze frame inspired by classic Victorian streetlamps is given a modern update with a crystal clear glass shade, illuminating any d̩cor with both timeless style and modern chic. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.5" W x 8" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4065A-SET2 |
| Product UPC: | 889048969872 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Neri Wall Sconce Set Of 2 - Orb
Give your d̩cor an Old World glow with this Neri Wall Sconce. Neri‰۪s black oil rubbed bronze frame inspired by classic Victorian streetlamps is given a modern update with a crystal clear glass shade, illuminating any d̩cor with both timeless style and modern chic. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.5" W x 8" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4065A-SET2 |
| Product UPC: | 889048969872 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an Old World glow with this Neri Wall Sconce. Neri‰۪s black oil rubbed bronze frame inspired by classic Victorian streetlamps is given a modern update with a crystal clear glass shade, illuminating any d̩cor with both timeless style and modern chic. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.5" W x 8" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4065A-SET2 |
| Product UPC: | 889048969872 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























