
Safavieh Navo Table Lamp - Black
Dramatic and daring, this luxurious contemporary table lamp makes a bold design statement in any living room. Often used in pairs, it‰۪s finely crafted with the depth and style of a chic black cut out hexagon pattern to create a subtle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 5.5" W x 5.5" D x 13.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | TBL4234A |
| Product UPC: | 889048824430 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Navo Table Lamp - Black
Dramatic and daring, this luxurious contemporary table lamp makes a bold design statement in any living room. Often used in pairs, it‰۪s finely crafted with the depth and style of a chic black cut out hexagon pattern to create a subtle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 5.5" W x 5.5" D x 13.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | TBL4234A |
| Product UPC: | 889048824430 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dramatic and daring, this luxurious contemporary table lamp makes a bold design statement in any living room. Often used in pairs, it‰۪s finely crafted with the depth and style of a chic black cut out hexagon pattern to create a subtle glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 5.5" W x 5.5" D x 13.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | TBL4234A |
| Product UPC: | 889048824430 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























