
Safavieh Nautilus 28-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Light Brown
Natural choice. Reveal your inner connoisseur with the couture aesthetic of the Nautilus shell table lamp. Illuminated with a rectangular white cotton shade, the sinuous curves of the light brown resin base recall 18th museum specimens.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4314A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885290 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $207.68
-65%$207.68
$72.69More Images


Safavieh Nautilus 28-Inch H Shell Table Lamp Set Of 2 - Light Brown
Natural choice. Reveal your inner connoisseur with the couture aesthetic of the Nautilus shell table lamp. Illuminated with a rectangular white cotton shade, the sinuous curves of the light brown resin base recall 18th museum specimens.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4314A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885290 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Natural choice. Reveal your inner connoisseur with the couture aesthetic of the Nautilus shell table lamp. Illuminated with a rectangular white cotton shade, the sinuous curves of the light brown resin base recall 18th museum specimens.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 10" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Light Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4314A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885290 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























