
Safavieh Nalon Table Lamp Set Of 2 - Cream
Give your d̩cor an artistic modern touch with this Nalon Table Lamp. A textured hexagon honeycomb pattern swirls over Nalon‰۪s gourd silhouette of sculpted ivory ceramic, beautifully offset by the clean lines of a modern drum shade, making it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4362A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.38
-65%$150.38
$52.63More Images


Safavieh Nalon Table Lamp Set Of 2 - Cream
Give your d̩cor an artistic modern touch with this Nalon Table Lamp. A textured hexagon honeycomb pattern swirls over Nalon‰۪s gourd silhouette of sculpted ivory ceramic, beautifully offset by the clean lines of a modern drum shade, making it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4362A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an artistic modern touch with this Nalon Table Lamp. A textured hexagon honeycomb pattern swirls over Nalon‰۪s gourd silhouette of sculpted ivory ceramic, beautifully offset by the clean lines of a modern drum shade, making it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4362A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124027 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























