
Safavieh Nakula Glass Table Lamp - Clear
Perfect for illuminating minimalist spaces, this Nakula Table Lamp is at once simple and stylish. Nakula‰۪s smoothly curved clear glass body gently shimmers beneath the soft glow diffused by a white drum shade, giving a subtle sense of depth to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4257A |
| Product UPC: | 195058075145 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Nakula Glass Table Lamp - Clear
Perfect for illuminating minimalist spaces, this Nakula Table Lamp is at once simple and stylish. Nakula‰۪s smoothly curved clear glass body gently shimmers beneath the soft glow diffused by a white drum shade, giving a subtle sense of depth to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4257A |
| Product UPC: | 195058075145 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for illuminating minimalist spaces, this Nakula Table Lamp is at once simple and stylish. Nakula‰۪s smoothly curved clear glass body gently shimmers beneath the soft glow diffused by a white drum shade, giving a subtle sense of depth to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4257A |
| Product UPC: | 195058075145 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























