
Safavieh Naji Glass Table Lamp - Grey
This Naji Table Lamp is a striking artistic centerpiece for today‰۪s eclectic contemporary d̩cor. Naji‰۪s angled, textured chevron stripes over a grey ceramic body beautifully juxtaposes with its subtly curved silhouette, making it a designer must have in any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4258A |
| Product UPC: | 195058075152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Naji Glass Table Lamp - Grey
This Naji Table Lamp is a striking artistic centerpiece for today‰۪s eclectic contemporary d̩cor. Naji‰۪s angled, textured chevron stripes over a grey ceramic body beautifully juxtaposes with its subtly curved silhouette, making it a designer must have in any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4258A |
| Product UPC: | 195058075152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Naji Table Lamp is a striking artistic centerpiece for today‰۪s eclectic contemporary d̩cor. Naji‰۪s angled, textured chevron stripes over a grey ceramic body beautifully juxtaposes with its subtly curved silhouette, making it a designer must have in any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4258A |
| Product UPC: | 195058075152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























