
Safavieh Naila Glass Table Lamp - Clear
Designed to perfectly accent any d̩cor, this Naila Table Lamp shines in its understated elegance. Naila‰۪s gently sloped seeded glass body shimmers beneath the light gently diffused by its tapered drum shade, bringing subtle glamorous hints to today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4256A |
| Product UPC: | 195058075138 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Naila Glass Table Lamp - Clear
Designed to perfectly accent any d̩cor, this Naila Table Lamp shines in its understated elegance. Naila‰۪s gently sloped seeded glass body shimmers beneath the light gently diffused by its tapered drum shade, bringing subtle glamorous hints to today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4256A |
| Product UPC: | 195058075138 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to perfectly accent any d̩cor, this Naila Table Lamp shines in its understated elegance. Naila‰۪s gently sloped seeded glass body shimmers beneath the light gently diffused by its tapered drum shade, bringing subtle glamorous hints to today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4256A |
| Product UPC: | 195058075138 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























