
Safavieh Myrtle 38.125-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
The posh interior design of London‰۪s latest boutique hotel inspired this stunning glass table lamp (set of 2). Boasting a clear statuesque figure, it brings instant cosmopolitan style to any room with its cool chrome finish and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 38.125" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4396A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118072 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Myrtle 38.125-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
The posh interior design of London‰۪s latest boutique hotel inspired this stunning glass table lamp (set of 2). Boasting a clear statuesque figure, it brings instant cosmopolitan style to any room with its cool chrome finish and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 38.125" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4396A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118072 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The posh interior design of London‰۪s latest boutique hotel inspired this stunning glass table lamp (set of 2). Boasting a clear statuesque figure, it brings instant cosmopolitan style to any room with its cool chrome finish and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 38.125" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4396A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118072 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























