
Safavieh Morocco Mercury 28-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Silver
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, the clear mercury glass table lamp is a perfect accessory for coastal and cottage style interiors. Silver fittings and off-white cotton hardback drum shade update the romantic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2 |
| Product UPC: | 889048242098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $188.18
-65%$188.18
$65.86More Images

Safavieh Morocco Mercury 28-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Silver
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, the clear mercury glass table lamp is a perfect accessory for coastal and cottage style interiors. Silver fittings and off-white cotton hardback drum shade update the romantic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2 |
| Product UPC: | 889048242098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, the clear mercury glass table lamp is a perfect accessory for coastal and cottage style interiors. Silver fittings and off-white cotton hardback drum shade update the romantic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2 |
| Product UPC: | 889048242098 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























